Amoniak- Fakty i Mity

Każda kobieta potrzebuje chwili by zadbać o siebie. Manicure, pedicure,farbowanie... Farbować można na różne sposoby i różnymi farbami o różnym składzie. Bardzo modne zrobiło się farbowanie bez Amoniaku i ja chce wam wyjaśnić parę faktów i mitów o Amoniaku.


Co to jest Amoniak?
Jest to Wodorek Azotu ( NH3)
Płyn o niezbyt przyjemnym zapachu, zgniłego jajka.
 

Jak działa na włosy?
Amoniak, działa na włosy szybko i drastycznie, bo otwiera łuski włosowe i napełnia je trwale pigmentem, by zamknąć je również dobrze i szybko, bo przecież chcemy kolor trwały.
 

Czym zastępują Amoniak w Farbach ?
Odmianą Amoniaku jest Salmiak Amonu z którego pozyskuje się sole amonowe i to one są stosowane w farbach zamiast Amoniaku. Cwany chwyt, bo to jest jedno i to samo z drobną różnicą. Sole są bez wonne i potrzeba ich więcej do takiego samego działania.
Wada tego jest taka, że wdychając nie czujesz go i nie wiesz kiedy dość, nie wiesz kiedy wietrzyć, a ma takie samo działanie szkodliwe dla twego organizmu.
 

Jak działają na włosy Sole Amonowe?
Działają na włosy podobnie, bo również otwierają łuski włosowe by mógł się wchłonąć nowy pigment.
 

Sole amonowe działają znacznie dłużej by osiągnąć ten sam efekt, a i tak kolor nie będzie tak trwały jak po czystym amoniaku.
Jest bezwonny i potrzebny jest w większym stężeniu by zadziałał.
Aby sole ulepszyć by jednak miały lepszy efekt dodaje się dodatkowe sadniki, które razem tworzą 

MENOETANOLOAMINA (MEA)  A te składniki to: alkohol benzylowy* i kwas askorbinowy*, a żeby silnie nie wysuszały dodawany jest olej.


* Alkohol benzylowy to inaczej FENYLOMETANOL
Dlatego farba pachnie jaśminem, różą albo hiacyntem.
Jest to dobry rozpuszczalnik i baza dla produkcji alkoholi.
Ale to alkohol, a wiadomo, alkohol wysusza.
* Kwas askorbinowy to nasza poczciwa witamina C. Zakwasza farbę, żeby łuski ładnie się przymknęły.

Kobiety w ciąży
Nie wierzcie w ten stek bzdur i nie używajcie farb bez Amoniaku. Jeżeli się chcecie czuć bezpiecznie to otwórzcie okno i załóżcie maseczkę na usta i twarz, a później umyjcie głowę dwa razy a na pewno będzie bezpieczniej niż przy pseudo farbach. 
Sole Amonowe mogą mieć większą przyczynę do wypadania włosów i przetłuszczania się głowy, upośledzić działanie gruczołów łojowych które się zapychają głębiej we włosy.Ciekawostka: Amoniak jako gaz ulatnia się po wprowadzeniu pigmentu i nie niszczy skóry, ani włosa w późniejszych fazach, a Sole Amonowe zanim się wypłuczą mija ponad 20 dni i przez cały ten czas szkodzą twojej skórze oraz włosom. 

2 komentarze :

  1. Oj wstrętne sole i śmierdzące. Dzięki wielkie bo dowiedziałam się czegoś nowego

    OdpowiedzUsuń